Muzeum Kultury Łemkowskiej działa w Zyndranowej – niewielkiej wsi, położonej niedaleko Barwinka i Przełęczy Dukielskiej. Inicjatorem jego powstania był Teodor (Fedor) Gocz, który już w latach 50. XX w. wraz z pradziadkiem Tedorem Kukiełą podjął wysiłki na rzecz ochrony dziedzictwa Łemków, wysiedlonych po wojnie z Zyndranowej. Sam uniknął co prawda wywiezienia w ramach Akcji “Wisła”, był jednak wielokrotnie represjonowany za prowadzoną działalność. Powróciwszy na stałe do Zyndranowej, wspierany przez żonę Marię stworzył Izbę Pamięci Kultury Łemkowskiej, gromadząc w dawnej chyży pradziadka eksponaty związane z życiem i kulturą Łemków oraz w dawnej koniuszni zbiory wojenne, pochodzące z czasów walki o Przełęcz Dukielską podczas II wojny światowej.
Dziś w chyży można obejrzeć m.in. oryginalne stare meble, przedmioty codziennego użytku, naczynia, stroje ludowe czy narzędzia rolnicze. Przez lata działalności izba, w 1990 r. przekształcona w Muzeum Kultury Łemkowskiej, powiększyła się o chałupę (świetlicę) z Tylawy, cygańską kuźnię, kaplicę z ołtarzykiem, niewielką karczmę, wiatrak z Wapiennego, chatę żydowską oraz pawilon wystawowy. W skansenie co roku w czerwcu organizowane jest widowiskowe Święto Tradycji Łemkowskiej na Pograniczu Kultur od Rusal do Jana.
Obecnie Muzeum prowadzone jest przez Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej, a jego działalnością, po śmierci Teodora Gocza w 2018 r., kieruje jego syn Bogdan.
Do skansenu można dojść zielonym szlakiem, prowadzącym z Barwinka w kierunku Stasianego i Pustelni św. Jana z Dukli.