Jaśliski Park Krajobrazowy powstał w 1992 r., znajduje się we wschodniej części Beskidu Niskiego i obejmuje powierzchnię 258,72 km 2 na obszarze gmin Krempna, Dukla, Jaśliska i Komańcza. Jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona krajobrazu i przyrody górnego dorzecza Jasiołki i źródlisk Wisłoka, we wschodniej części Beskidu Niskiego. Najwyższy szczyt leżący na terenie parku to Kamień nad Jaśliskami (857 m n.p.m.), niewiele ustępują mu Pasika (inaczej Wielki Bukowiec - 848 m n.p.m.) i Danawa (Danowa - 841 m n.p.m.).
Teren Parku zajmują przede wszystkim obszary leśne, w większości są to typowe buczyny z domieszką grabu, jodły i jawora, zespoły olszynki górskiej nad wodami, a także naturalne stanowiska modrzewia europejskiego i cisa pospolitego. W uroczysku Jasiela i masywie Kamienia występują z kolei największe i najwyżej położone torfowiska w Beskidzie Niskim i jedyne rozwinięte na taką skalę w Karpatach. Łącznie stwierdzono w granicach parku ok. 900 gatunków roślin. Ze zwierząt występują tu m.in. duże ssaki, łącznie z niedźwiedziem brunatnym, rysiem i wilkiem oraz ponad 150 gatunków ptaków, w tym tak rzadkie jak orzeł przedni, orlik krzykliwy czy bocian czarny.
Na terenie Parku znajduje się wiele cennych pamiątek po dawnych mieszkańcach – Łemkach, którzy zostali stąd wysiedleni po II wojnie światowej. Obok spektakularnych zabytków, takich jak drewniane i murowane cerkwie są to tworzące niepowtarzalny klimat cerkwiska po nieistniejących już świątyniach, stare cmentarze, kapliczki i krzyże przydrożne, chyże i ślady po zanikłych gospodarstwach - zarysy pól, zdziczałe sady.
Przez obszar Jaśliskiego Parku Krajobrazowego przebiega między innymi niebieski szlak graniczny i inne krótsze szlaki oraz liczne ścieżki spacerowe.