Jezioro Sieniawskie to sztuczny zbiornik, który powstał w 1978 r., dzięki wybudowaniu na rzece Wisłok betonowej zapory o długości 174 metrów, wysokości 38 metrów i szerokości w koronie 8,5 metrów. Ten ostatni parametr umożliwił przeprowadzenie przez koronę zapory drogi wojewódzkiej nr 889 z Rymanowa do Szczawnego.
Tama powstała na terenie miejscowości Sieniawa, istniejącej już w XV w., a zamieszkanej w większości przez Łemków, stąd jej najcenniejszym zabytkiem jest dawna drewniana cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy z 1874 roku (obecnie kościół rzymskokatolicki). Od nazwy osady pochodzi określenie Jezioro Sieniawskie lub Zbiornik Sieniawski, choć zdarza się i miano Zbiornik Besko.
Jezioro ma powierzchnię sięgającą 1,3 km2, gromadzi maksymalnie 14,59 mln m3 wody, nic zatem dziwnego, że zabudowania Sieniawy chroni wał o długości 600 m. Głównym zadaniem zbiornika jest zapewnienie poboru wody dla nowoczesnego Zakładu Uzdatniania Wody należącego do MPGK w Krośnie i zapewniającego dostawy wody dla tegoż miasta i połowy całego regionu krośnieńskiego. Ponadto pełni funkcje retencyjne i przeciwpowodziowe, a dzięki realizowanej ostatnio inwestycji działa tu także elektrownia wodna, która rocznie wytwarza około 490 MWh czystej energii elektrycznej.
Zbiornik jest ponadto atrakcją turystyczną, poza wspaniałymi widokami gwarantowanymi przy obu odnogach jeziora, można tu wypożyczyć sprzęt wodny i popływać, choć brak strzeżonego kąpieliska wskazuje, że jest to oferta dla doświadczonych pływaków. Przede wszystkim zaś można tu wędkować - jezioro jest systematycznie zarybiane, żyje w nim sporo gatunków ryb m.in. szczupaki, okonie, sandacze oraz ukleje, leszcze i płocie. Trafiają się nawet sumy.
Wzdłuż jeziora wiedzie zielony szlak z Beska na Kanasiówkę (823 m n.p.m.).