Cmentarz w Przybyszowie

49°25'03"N 22°02'58"E (49.417667, 22.049639)

Przybyszów to kolejne interesujące miejsce obejmujące nieistniejącą już, dawną wieś łemkowską. Jej teren położony jest nad rzeczką Płonką (dopływem Osławy), pomiędzy szczytami Tokarni (778 m n.p.m.) oraz Szerokiego Łanu (688 m n.p.m.), zwanego też Połońskim Wierchem, na którym znajduje się wyciąg narciarski Karlików.

Osada powstała w XVI w. na prawie wołoskim, miała zatem ruski charakter. W 1939 r. liczyła niemal 500 mieszkańców, w dominującej większości grekokatolików. Należeli oni do parafii w sąsiednim Karlikowie, w samym Przybyszowie była natomiast cerkiew filialna pw. św. Paraskewy z połowy XIX w.

Po powojennych wysiedleniach wieś przestała istnieć, podobnie jak i świątynia. Dziś obejrzeć tu można cerkwisko i dwa cmentarze. Lepiej zachowana, a zarazem starsza nekropolia znajduje się tuż przy drodze, przez którą wiedzie czerwony Główny Szlak Beskidzki z Tokarni w kierunku Komańczy. Ostatnimi czasy cmentarz został uporządkowany i odkrzaczony. Zachowało się na nim kilkanaście nagrobków. Starsza nekropolia znajduje się nieco na uboczu i tworzą ją dziś zaledwie dwa nagrobki. Przy szlaku, tuż przy wejściu do lasu stoi krzyż pańszczyźniany.

W Przybyszowie obecnie stoi tylko jeden budynek – "Chata w Przybyszowie" oferująca noclegi wędrowcom, która znajduje się przy Głównym Szlaku Beskidzkim, niedaleko zejścia z Tokarni na drogę wiejską.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...