Mrzygłód to obecnie licząca ok. 400 mieszkańców wieś, jednak w przeszłości - o czym bezsprzecznie zaświadcza rozległy rynek - osada miała status miejski. Uzyskała go w 1425 r., w którym Władysław Jagiełło powierzył Matiaszowi ze Zboisk założenie miasta na prawie niemieckim. 6 lat później król nadał miastu prawo odbywania 2 jarmarków w roku oraz cotygodniowych targów. W tym czasie powstał także kościół, który - wielokrotnie remontowany i przebudowywany - przetrwał do dziś.
Miasto zwało się wówczas Tyrawa i najpewniej tworzyło jeden organizm z dzisiejszą Tyrawą Solną, przypuszcza się, że do rozgraniczenia doprowadziła zmiana biegu Sanu. Lewobrzeżna część, zwana Tyrawą Królewską, pomimo dekad rozwoju, doznała w XVI w. licznych klęsk, skutkiem czego podupadające miasteczko zaczęto zwać Mrzygłodem. Po raz pierwszy w 1616 r., choć w użyciu była właśnie i nazwa “Miasteczko”, która zdaje się na wyrost, skoro odnotowano tu wówczas ledwie kilkanaście domostw. W kolejnych wiekach nieco odbudowany Mrzygłód pozostał lokalnym ośrodkiem handlu i rzemiosła, ale w okresie międzywojennym utracił prawa miejskie.
Dziś, położony na kilku szlakach turystycznych, Mrzygłód pozostaje atrakcją turystyczną, głównie ze względu na wspomniany kościół, ruiny cerkwi oraz zabudowę małomiasteczkową, której zawdzięcza obecność na Szlaku Architektury Drewnianej. Zachował się bowiem średniowieczny układ czworobocznego rynku, brukowanego kamieniem rzecznym, przez środek którego przepływa potok Iłna. Otaczają go drewniane domy, pochodzące z końca XIX i pocz. XX w., w dużej mierze przekształcone i przebudowane.
Uwagę zwraca też pomnik Władysława Jagiełły - założyciela miasta i parafii, warto też wspomnieć, że w rynku znajduje się pracownia ginących zawodów, oferująca ciekawy program warsztatowy.