Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Mrzygłodu jest gotycki kościół pw. Rozesłania Apostołów, znajdujący się nieopodal rynku. Pochodzi z początku XV w., jego budowę trzeba wiązać z lokacją miejską Tyrawy Królewskiej, jak wówczas zwano późniejszy Mrzygłód i fundacją królewską - Władysława Jagiełły. Murowana, jednonawowa świątynia była kilkakrotnie remontowana i przebudowywana, m.in. w 1912 r. dobudowano do fasady charakterystyczny, niewielki przedsionek. Pomimo przekształceń zabytek zachował cechy stylowe gotyku, które komponują się z murowanym ogrodzeniem z dzikiego kamienia i włączoną do zespołu kościelnego w 1836 r. murowaną dzwonnicą - bramą.
Kościół jest rzecz jasna orientowany, składa się z wyższej i szerszej nawy oraz węższego prezbiterium, zamkniętego trójbocznie, z zakrystią oraz kruchtą. Nawa kryta jest dwuspadowym dachem, ze smukłą sygnaturką na kalenicy, prezbiterium niższym, dwuspadowym, przechodzącym w trójspadowy. Starożytność budowli podkreślają szkarpy, wzmacniające nawę i prezbiterium.
Najstarszym elementem wnętrza jest kamienny, profilowany portal, zdobiący przejście z prezbiterium do zakrystii, datowany na I poł. XVI w. Pozostałe elementy wyposażenia pochodzą z różnych epok, ołtarze - choć stylizowane na barok, pochodzą z XIX w. W głównym umieszczono interesujące przedstawienie Chrystusa Króla, sygnowany literami I.S. oraz S.L. oraz datą 1660. Z tego czasu pochodzi także barokowy krucyfiks ołtarzowy i kropielnica, ustawiona obecnie w kruchcie kościoła. Z kolei późny barok reprezentuje chrzcielnica o ażurowej pokrywie, z liśćmi akantu.