Międzybrodzie to wieś w wąskiej dolinie nad Sanem, na północ od Sanoka, kojarzona ze spływami organizowanymi na Sanie, urokliwą cerkwią i tajemniczą piramidą.
Cerkiew została zbudowana w latach 1899-1900, z fundacji doktora medycyny Aleksandra Wajcowicza, pochodzącego z rodziny związanej od wieków z Międzybrodziem. Prowadzący w Krakowie praktykę lekarz a w przeszłości także powstaniec styczniowy i sybirak, pod koniec życia powrócił do rodzinnej wioski, przeznaczając na budowę świątyni zgromadzone przez lata oszczędności. Otrzymała ona wezwanie św. Trójcy, dziś będąc kościołem filialnym rzymskokatolickiej parafii w Trepczy posiada ten sam patronat.
Murowana i otynkowana świątynia wyraźnie nawiązuje do tzw. narodowego stylu ukraińskiego. Zbudowana została na planie krzyża greckiego, z jedną, centralną kopułą, opartą na ośmiobocznym tamburze. Do nieco spłaszczonego kształtu kopuły nawiązuje zwieńczenie stojącej obok, opartej na planie ośmioboku dzwonnicy. Kopuła, dachy cerkwi i dzwonnicy kryte są blachą.
We wnętrzu zachował się współczesny cerkwi ikonostas, którego autorem był lwowski malarz Bogdanowicz. Ze względu na ograniczoną powierzchnię odbiega on od typowego ikonostasu karpackiego, posiada tylko sześć prazdników - pozostałe sześć zostało namalowanych jako część polichromii. Na ścianach nawy obejrzeć można z kolei m.in. przedstawienia św. Włodzimierza Wielkiego, św. Olgę a na kopule wyobrażenie Boga Ojca na sklepieniu niebieskim. W cerkwi umieszczono także duży portret fundatora, wykonany w 1899 r. przez Feliksa Bogdańskiego, na którym dr Wajcowicz dzierży plany budowy świątyni.
Jego nagrobek znajduje się na przycerkiewnym cmentarzu przy prezbiterium świątyni, największą jednak uwagę przykuwa tu grobowiec w formie sporej piramidy. Jest to nawiązanie do zainteresowań Orientem pochowanego tu doktora Włodzimierza Kulczyckiego, rektora Akademii Weterynaryjnej we Lwowie oraz jego syna – Jerzego, archeologa i historyka sztuki. Grobowiec wzniesiono w latach 30. XX w.
Warto wspomnieć, że Kulczyccy byli twórcami największej w Polsce kolekcji kilimów i kobierców wschodnich, dziś część ich zbiorów znajduje się obecnie na Wawelu a część w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.