Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych nie tylko w całych, szeroko pojętych Bieszczadach ale i województwie podkarpackim. Zajmuje powierzchnię 38 ha, a zlokalizowane jest na prawym brzegu Sanu, u podnóża Białej Góry w paśmie Gór Sanocko – Turczańskich.
Założona w 1958 r. placówka jest obecnie największym - pod względem zgromadzonych obiektów - skansenem w Polsce i jednym z najpiękniejszych i największych w skali całej Europy. Prezentuje kulturę polsko-ukraińskiego pogranicza w Karpatach i na Podkarpaciu, w podziale na sektory poświęcone poszczególnym grupom etnograficznym - Bojkom, Łemkom, Pogórzanom i Dolinianom. odtworzono tu - wkomponowane w kontekst terenowy, zarówno skromne i mniej skromne chaty i chyże, jak i obiekty użyteczności publicznej, w tym cerkwie i kościół, ostatnio do atrakcji doszła też małomiasteczkowa synagoga i pięknie odtworzony dwór.
Nie mniej ciekawy jest sektor naftowy, będący kolekcją budynków, urządzeń i narzędzi używanych w XIX i XX w. do wydobycia i przetwarzania “czarnego złota” Galicji.
Atrakcją samą w sobie jest Galicyjski Rynek na którym znajduje się dwadzieścia pięć replik drewnianych domów małomiasteczkowych, tworzących żywy rynek, wybrukowany kamieniem rzecznym. Żywy, bowiem działają tu sklepy, można kupić chleb, naprawić buty a nawet wysłać pocztówkę. Eksponowane wnętrza są oczywiście odpowiednio zaaranżowane i wyposażone w sprzęty z epoki. Rynek jest miejscem wielu różnorodnych imprez, ściągających w sezonie tłumy turystów.