Droga krzyżowa w Zagórzu

, 38-540 Zagórz
49°30'02"N 22°15'55"E (49.500719, 22.265447)

Kolejną, niezwykle oryginalną, atrakcją Zagórza jest wyjątkowa droga krzyżowa, zwana Drogą Krzyżową Nowego Życia, stanowiąca zarazem galerię Rzeźby Bieszczadzkiej. Każdą stację zaprojektował i wykonał bowiem inny artysta, związany z Zagórzem lub regionem bieszczadzkim. W tym unikatowym w skali ogólnopolskiej projekcie religijno - artystycznym wzięli udział m.in. Zdzisław Pękalski, Bogusław Iwanowski, Jacek Kucaba (rodem zagórzanin, profesor krakowskiej ASP), Antoni Łuczka, Piotr Woroniec, Adam Glinczewski, Jan Mogilany, Robert Onacko, Waldemar Kordyaczny. Jego inicjatorem był zagórski proboszcz, ks. Józef Kasiak.

Na poszczególnych stacjach znalazły się prace tworzone rożnymi technikami, wykonane w drewnie, kamieniu i metalu, łączące różne techniki i indywidualną estetykę. Wszystkie stacje zostały umieszczone na rudawych głazach pozyskanych z kamieniołomu w Rabem k. Baligrodu. Ciekawa jest stacja zagórskich kolejarzy, gdzie wykorzystano kozioł kolejowy z elementami sprzed I Wojny Światowej.

Zwiedzając ową niezwykłą plenerową galerię, która znajduje się na trasie wiodącej od Sanktuarium Matki Bożej Zagórskiej w Zagórzu do ruin klasztoru oo. karmelitów bosych, mamy dodatkowo możliwość podziwiania panoramy Zagórza, doliny rzeki Osławy oraz Gór Słonnych.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...