Cerkiew pw. Świętego Michała Archanioła i cmentarz w Kulasznem

, 38-542 Kulaszne
49°24'39"N 22°09'29"E (49.410861, 22.158111)

Cerkiew w Kulasznem pw. św. Michała Archanioła jest najmłodszą w regionie świątynią greckokatolicką, została konsekrowana w czerwcu 2006 r. Jej bryła łączy nowoczesność ze starymi tradycjami budownictwa cerkiewnego, o czym świadczy choćby wydatna centralna kopuła nad nawą, wsparta na ośmiobocznym tamburze. Nawiązuje do niej mniejsza kopulasta wieża nad prezbiterium oraz wieżyczki znajdujące się nad przedsionkiem i dwiema zakrystiami, dostawionymi symetrycznie do prezbiterium.

W bezpośrednim sąsiedztwie świątyni znajduje się cmentarz, z charakterystycznymi zimozielonymi krzewami. Podzielony jest on na dwie części – starą, z kilkoma interesującymi nagrobkami oraz nową – aktualnie użytkowaną. Tuż obok cerkwi, pośród wysokich tui stoi nagrobek z krzyżem wykonanym z końskich podków. Pochowany jest tu znany bieszczadzki artysta – rzeźbiarz Andrzej Wasilewski, bardziej znany jako Jędrek Połonina. Uznaje się go za twórcę bieszczadzkich dusiołków, czyli rzeźbionych w lipowym drewnie pogodnych bieszczadzkich diabełków, biesów i czadów. Połonina, często określany jako najbardziej znany bieszczadzki zakapior, zginął tragicznie we wrześniu 1995 r., potrącony przez samochód w Komańczy. Jego prace można podziwiać w różnych miejscach w Bieszczadach, m.in. w kościele w Woli Michowej i Średniej Wsi.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...