Rezerwat przyrody Przełom Osławy nad Duszatynem

49°19'02"N 22°06'14"E (49.317383, 22.104164)

Przełom Osławy pod Duszatynem to rezerwat przyrody utworzony w 2000 r., zajmujący powierzchnię ponad 322 ha na terenie wsi Wysoczany i Mokre. W granicach rezerwatu znajduje się meandrowy odcinek rzeki Osława, zwany Łokciem. Łokciem nazywa się też niewielkie wzniesienie (515 m n.p.m.), które Osława opływa malowniczym, niemal dwu kilometrowym łukiem.

Nad rzeką wybudowano w tym miejscu jeden z najwyższych i najdłuższych (50 m długości) mostów kolejki wąskotorowej. W okolicy mostu znajdują się również urokliwe kaskady oraz źródła wody mineralnej, czekające jeszcze na przebadanie. W dolinie rzeki możemy z kolei zobaczyć różnorodne formy skalne i pozostałości po osuwiskach.

W lasach na terenie rezerwatu znajdują się nadrzeczne drzewostany olszynki karpackiej, lasów świerkowych i sosnowych oraz rzecz jasna las bukowo-jodłowy, którego najstarsze partie oceniane są na 130 lat. Znajdują się tu także wspaniałe okazy wiązu górskiego i jaworów oraz występują szczególnie rzadkie gatunki roślin, takie jak kruszczyk siny, storczyk plamisty czy tojad wschodniokarpacki.

W wodach Osławy żyją m.in. małże, skąposzczety czy kiełże, z ryb zaś pstrągi potokowe, klenie jak również lipienie, strzeble, ukleje i inne ryby, bytują tu także wydry. W lasach odnotowano obecność większości dużych drapieżników, z niedźwiedziem brunatnym na czele oraz rzadkich ptaków - w tym bociana czarnego.

Rezerwat przylega bezpośrednio do czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego, biegnącego od Prełuk do Duszatyna.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...