Rezerwat przyrody Nad Jeziorem Myczkowieckim

49°24'50"N 22°25'16"E (49.414, 22.42125)

Jak wspomniano, okolica Jeziora Myczkowieckiego to obszar szczególnie cenny przyrodniczo, o czym świadczy liczba zlokalizowanych tu rezerwatów przyrody. Pierwszy wart uwagi nazywa się zresztą “Nad Jeziorem Myczkowieckim”. Został utworzony w 2003 r. na powierzchni 164,25 ha w obrębie trzech miejscowości: Bereźnica Niżna, Myczkowce i Solina, w gminie Solina. Znajduje się na lewym brzegu Jeziora Myczkowieckiego, a obejmuje masyw tworzony przez Berdo (577 m n.p.m), od wysokości ok. 360 m n.p.m. po partie szczytowe, zatem dwa piętra roślinności - pogórza i regla dolnego.

Na terenie parku lasy grądowe, charakterystyczne dla terenów sąsiadujących z wodą, przechodzą w żyzne buczyny karpackie, występują również fragmenty jaworzyny górskiej. Ogółem odnotowano tu 230 gatunków roślin w tym 28 chronionych. Występują tutaj np. języcznik zwyczajny, kruszczyk szerokolistny i siny, tojad mołdawski, sałatnica leśna, czy czosnek niedźwiedzi. Warto wspomnieć, że nie tylko modny ostatnio czosnek niedźwiedzi jest znany w regionalnej kuchni, ale także sałatnica była przez wieki ważnym źródłem witamin na przednówku. Może skutkiem tego gatunek ten należy dziś do roślin objętych ochroną.

Na odsłoniętych skałach Berda pojawiają się także rośliny ciepłolubne, takie jak dzwonek brzoskwiniolistny, ciemiężyk białokwiatowy, rzepik pospolity, rozchodnik wielki, buławnik mieczolistny i inne.

Jak wspomniano, przylegający do rezerwatu zalew jest miejscem zimowania ptaków - łabędzi krzykliwych i niemych, dzikich gęsi i kaczek a nawet kormoranów.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...