Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie - gdyż taka jest jego pełna nazwa - swoimi początkami sięga lat 70. XX w. Jego zbiory powstały z pasji dokumentowania śladów przeszłości obecnego kustosza muzeum - pana Stanisława Drozda, który zgromadził prywatną kolekcję dokumentującą pamiątki kultury materialnej i duchowej Bojków - czyli ruskich górali, zamieszkujących do powojennych wysiedleń teren Gminy Solina i Bieszczady. Pan Drozd, historyk, badacz dziejów Myczkowa i pasjonat kultury ludowej Bieszczadów, postanowił udostępnić swoje zbiory, a do inicjatywy włączyli się inni mieszkańcy - obecni i dawni. Przez ponad 30 lat gromadzono przedmioty, stroje, dokumenty czy nagrania, które są cennym świadectwem dawnego życia regionu. Początkowo przechowywane były w szkole podstawowej, w której Pan Drozd był nauczycielem historii, ostatecznie ideę muzeum wsparła Gmina Solina, przekazując na rzecz placówki budynek i realizując jego remont.
Zwiedzanie muzeum goście rozpoczynają od filmu dokumentalnego o Bojkach, następnie - po tym wprowadzeniu - mogą obejrzeć bardzo bogate zbiory. Wśród eksponatów przeważają dawne sprzęty rolnicze i domowe, wyroby rzemiosła ludowego, meble, naczynia i tradycyjne tkaniny. Cenne są zgromadzone stroje i to zarówno stroje codzienne, wykonane z płótna lnianego lub konopnego jak i też odświętne, pięknie zdobione haftem krzyżykowym. Są tu również naczynia liturgiczne z dawnych cerkwi, fragmenty ikonostasu czy krzyże oraz dokumenty, fotografie, przekazy, rękopisy. Część ekspozycji poświęcono też dziejom rezydencji oraz uzdrowiskowym tradycjom Myczkowa.
W podziemiach muzeum znajduje się galeria rękodzielników bieszczadzkich oraz kawiarnia, gdzie można wypić kawę po bojkowsku i zakupić regionalne wydawnictwa.
Muzeum znajduje się na zielonym szlaku.