Przełęcz Hyrcza położona jest na wysokości 697 m n.p.m. pomiędzy szczytami Durnej (979 m n.p.m.) a Korbani (894 m n.p.m.). Prowadzi przez nią stara droga, łącząca niegdyś wsie Łopienka, która była znanym ośrodkiem pielgrzymkowym i Tyskowa, dziś już nieistniejąca, a licząca przed wojną ok. 280 mieszkańców.
Nieopodal drogi stoi kapliczka potocznie nazywana kapliczką na Przełęczy Hyrcza, oddalona o ok. 20 minut spaceru od Łopienki. Była ostatnim miejscem nabożnego odpoczynku w drodze do łopieńskiego sanktuarium. Została zbudowana po I wojnie światowej, za sprawą Jerzego Gondora z Woli Górzańskiej, a wzniesiono ją na miejscu poprzedniej, datowanej na XVIII w. Po 1941 r. przy drodze prowadzącej od cerkwi w stronę przełęczy Hyrcza ustawiono 13 drewnianych krzyży, które tworzyły małą kalwarię. Nie posłużyły za długo, bowiem ostatni odpust w Łopience odbył się w 1943 r.
Po II wojnie kapliczka popadała w ruinę. W latach 90. podobnie jak i cerkiew w Łopience, została wyremontowana za sprawą grupy pasjonatów, ze Zbigniewem Kaszubą na czele. Jest zbudowana z kamienia i pokryta gontem. Wewnątrz znajduje się mała figurka Matki Boskiej.
Przy drodze do Tyskowej znajdowało się także lecznicze źródło, z którego wg przekazów woda nie tylko pomagała na choroby oczu, jak ta ze źródła w Łopience, ale leczyła także oparzenia.