Rezerwat krajobrazowy Sine Wiry powstał w 1987 r. na przełomowym odcinku rzeki Wetlinka, na terenie dawnych, nieistniejących już dziś wsi Zawój, Polanki i Łuh. Obejmuje 450 ha powierzchni - ok. 7 km odcinek Wetlinki oraz południowe stoki wzgórza Połoma (776 m n.p.m.). Dojść do rezerwatu można albo od strony Polanek zostawiając samochód np. na parkingu prowadzącym do Łopienki albo drogą od strony Jaworca.
Nazwa “Sine Wiry” pochodzi z okresu, gdy cała dolina była gęsto zamieszkana, głównie przez ludność rusińską. Dawni mieszkańcy nazywali wirami głębie powstające w wąskim nurcie Wetlinki - a znajduje się tu pięć brodów i pięć głębin czyli wirów. Najgłębszy z nich określany był “sinym wirem”, bowiem po intensywnych wezbraniach wody w rzece, tworzyły się wysokie i pieniste wiry o sinawym zabarwieniu.
Prawie 90% powierzchni rezerwatu pokrywają lasy, głównie buczyna karpacka, której towarzyszą fragmenty borów jodłowych i jaworzyny karpackiej. Wśród roślin występuje tu m. in. goździk skupiony, tojad wschodniokarpacki i lulecznica kraińska oraz rzadka paproć - języcznik zwyczajny. Lasy są ostoją wielu rzadkich gatunków zwierząt, spotyka się tu m.in. wilki, niedźwiedzie i rysie, odnotowano także gnieżdżenie się rzadkich gatunków ptaków, w tym orła przedniego.
W 1980 r. po ulewnych deszczach obsunęło się zbocze Połomy, przegradzając Wetlinę i tworząc zbiornik wodny, nazwany Jeziorkiem Szmaragdowym (ok. 1 ha powierzchni). Nazwę nadali mu turyści, ze względu na kolor wody. Niestety uległo ono zamuleniu i jest już praktycznie niewidoczne.
Przez rezerwat poprowadzona jest ścieżka przyrodnicza, wyposażona w tablice informacyjne, mapki, miejsca odpoczynku, w tym wiatę, miejsce na ognisko czy też stojaki na rowery.