Strwiąż

49°25'51"N 22°35'32"E (49.430961, 22.592361)

Strwiąż to najważniejsza rzeka przepływająca przez Ustrzyki Dolne, unikatowa w skali obecnych granic Polski, bowiem - jako dopływ Dniestru - należy do zlewiska Morza Czarnego. Unikatowa, ale nie jedyna, jak czasami się twierdzi, gdyż obok Strwiąża do Dniestru wpada Mszanka, płynąca przez Gminę Czarna. 

Źródła Strwiąża znajdują się pod szczytem Małego Króla, na zachód od Ustrzyk Dolnych, wyznakowano zresztą tam ciekawą ścieżkę przyrodniczą “U źródeł Strwiąża”. Rzeka ma 94 km długości, a powierzchnia zlewni wynosi 955 km². Przez Polskę przepływa tylko początkowy odcinek Strwiąża, długości 13 km i powierzchni zlewni 193 km². Przekroczywszy granicę, skręca na północny-wschód, w okolicach Sambora przyjmując swój największy dopływ Błażiwkę, następnie skręca na południowy-wschód i w okolicy wsi Dołobów uchodzi do Dniestru.

W Strwiążu możemy znaleźć chronione gatunki ryb m. in. minoga ukraińskiego. W polskich Karpatach jego obecność odnotowano jedynie w Strwiążu i jego dopływach – Stebniku i Jasieńce. W Strwiążu (w polskiej części rzeki) występuje łącznie 5 gatunków ryb objętych ochroną, oprócz minoga ukraińskiego także piekielnica, koza złotawa, głowacz pręgopłetwy i śliz.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...