Kościół pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Równi

, 38-700 Równia
49°24'23"N 22°35'30"E (49.406556, 22.591694)

Kościół w Równi koło Ustrzyk Dolnych, noszący dziś wezwanie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, to dawna cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Matki Bożej. Zbudowano ją zapewne w połowie XVIII w., jako parafialną, potem stała się filią parafii w Ustjanowej. Po Akcji H-T opuszczona, służyła m.in. jako magazyn rolniczy, a w 1972 r. została oficjalnie przekazana kościołowi rzymskokatolickiemu.

Cerkiew należy do symboli Bieszczadów, zaliczana jest zresztą do niewielu świątyń w granicach Polski reprezentujących styl bojkowski, choć wykazuje zarazem wiele podobieństw z drewnianymi świątyniami wznoszonymi w stuleciu XVIII i poprzednich poza Bojkowszczyzną.

W zestawieniu z dotychczas poznanymi na szlaku świątyniami łemkowskimi zwraca przede wszystkim uwagę położenie akcentu na nawę, która jest najwyższym i największym elementem ze wszystkich trzech członów cerkwi, podczas gdy na łemkowszczyźnie, zwłaszcza zachodniej, dominantą budowli jest wyniosła wieża nad babińcem. W Równi nawę przykrywa ośmioboczna kopuła, umieszczona na zrębowym tamburze, z wydatnymi daszkami okapowymi, tworzącymi rodzaj zwężających się ku górze uskoków, charakterystycznych dla architektury bojkowskich cerkwi. Prezbiterium i babiniec także wieńczą kopulaste dachy - w prezbiterium czworoboczny, nad babińcem i umieszczoną nad nim kaplicą ośmioboczny. Całość kryta jest efektownym gontem, którym oszalowano także ściany, a urody dodaje zabytkowi wydatny, także gontowy okap, wsparty na rysiach.

Nie zachowało się wyposażenie świątyni, za wyjątkiem tych elementów, które trafiły do muzeum w Łańcucie - kilku ikon, feretronu i chorągwi procesyjnych. Znajduje się tu natomiast pochodzacy z kresów barokowy krucyfiks, który w 1973 r. został ofiarowany przez bp. Józefa Tokarczuka. Obok cerkwi zachowało się kilka nagrobków.

Cerkiew w Równi znajduje się kilkadziesiąt metrów od głównej drogi Ustrzyki Dolne – Hoszowczyk oraz niebieskiego szlaku.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...