Chata Socjologa to niewielkie ale legendarne schronisko, znajdujące się na grzbiecie Otrytu, na wysokości 894 m n.p.m., w miejscu, gdzie przed wojną znajdował się przysiółek wsi Chmiel, zwany Otryt Górny
Administratorem Chatki jest Stowarzyszenie "Klub Otrycki", skupiające jej miłośników i bywalców. Pierwsza Chata została wybudowana w 1973 r. przez studentów, skupionych głównie wokół Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, stąd też nazwa schroniska.
Obecna chata została wybudowana w 2005 r., po pożarze poprzedniczki w 2003 r., wygląda jednak niemal identycznie jak poprzedni obiekt, jednakże jest nieco obszerniejsza. W schronisku, w pokojach wieloosobowych na pryczach może nocować około 30 osób. Warunki są spartańskie, do dzisiaj nie ma tu prądu, sklepu ani też obsługi (za wyjątkiem jednej osoby opiekującej się chatką). Na parterze znajduje się duża sala kominkowa, służąca również za jadalnię i świetlicę oraz kuchnia z piecem i pełnym wyposażeniem w potrzebne sprzęty, typu: garnki, naczynia, kubki, sztućce itp. Na dalszych piętrach znajdują się pomieszczenia sypialniane. Na zewnątrz, w pobliżu Chaty, są dwa ujęcia wody i "łaźnia ekologiczna" oraz stosowna toaleta. Za oświetlenie Chatki służą świece. Każdy turysta bierze udział w codziennych chatkowych pracach, nosi wodę, rąbie drewno czy zmywa naczynia.
Z okolic Chaty rozpościerają się ładne widoki na Połoninę Wetlińską oraz Smerek. Do Chaty można dojść niebieskim szlakiem z Dwernika lub od strony Polany, jak również zielonym szlakiem z Lutowisk.