Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego

Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego znajduje się przy drodze ze Stuposian do Mucznego, zostało zorganizowane przez Nadleśnictwo Stuposiany. Dymiące retorty, w których wypalany jest węgiel drzewny, to niegdyś widok charakterystyczny dla bieszczadzkich lasów. Od kilku czy kilkunastu lat coraz jednak trudniej zobaczyć działający wypał i umorusanych węglem ludzi, zwanych wypalaczami lub węglarzami. Zanikanie tego fachu jest związane zarówno z ekonomią jak i ochroną środowiska, trudno bowiem uznać tę profesję za proekologiczną.

Bieszczady były tymczasem  idealnym miejscem wypalania, węgiel drzewny pozyskuje się bowiem z gatunków drzew liściastych, takich jak buk, grab, dąb, olcha czy brzoza, a w bieszczadzkich lasach takie właśnie drzewa przeważają.

Zwiedzając ekspozycję plenerowego muzeum zobaczymy mielerz, przy okazji którego zaprezentowano najstarszą metodę wypału węgla a także retortę – metalowy blaszak, który wypełnia się drzewem liściastym, podpala a następnie wypala się przez ok. 24 godz. Obok stoi zielona buda, w których wypalacze mieszkają, dlatego też czasami są nazywani budnikami. Ustawiono tu również kadź z dawnej potaszni i tablice z opisem historii i procesu wypału węgla.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...