Pomnik Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc na Przełęczy Wyżnej

49°08'31"N 22°32'52"E (49.142222, 22.547944)

Na Przełęczy Wyżnej stoją dwa pomniki – jeden to symboliczny nagrobek polskiego poety Jerzego Harasymowicza, drugi poświęcony jest „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc”. Ten drugi monument zaprojektował i wykonał Roman Dawidziak – ratownik Grupy Bieszczadzkiej GOPR oraz konserwator zabytków z Rzeszowa.

Pomnik to bryła piaskowca, na której szczycie stoi krzyż – symbol zwycięstwa życia nad śmiercią. Krzyż jest owiany śniegiem i lodem. Głaz jest pęknięty od podstawy, co nawiązuje do przewagi sił natury nad słabością człowieka. Dodatkowo w obelisk wkomponowany jest emblemat GOPR oraz lina ratownicza. Pomnik odsłonięto 26 sierpnia 2011 r.

Na terenie Bieszczadów działa jedna z siedmiu grup regionalnych GOPR. Co roku notuje się wzrost akcji ratunkowych, wypraw poszukiwawczych oraz interwencji, co jest wynikiem wzrostu liczby turystów w Bieszczadach. Pomimo bowiem tego, iż są one stosunkowo niskimi górami, to jednak pozostają w dużej mierze zalesione i mało zaludnione. W chwili odsłonięcia pomnika bilans osób, które straciły tu życie od początku istnienia Grupy wynosił 99 osób.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...