Miejsce odpoczynku w Ustrzykach Górnych

, 38-714 Ustrzyki Górne

Ustrzyki Górne to wieś położona nad potokiem Wołosaty, założona na prawie wołoskim w XVI w. Po II wojnie światowej wysiedlona, z blisko 700 mieszkańców nie pozostał żaden, dopiero od lat 50. powoli powracało tu życie, za sprawą pracowników leśnych i wopistów. Dziś mieszka tu ok. 100 osób, ale w sezonie goszczą dziesiątki tysięcy turystów.

Ustrzyki Górne są siedzibą Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz jednym z lepszych miejsc wypadowych na połoniny, przecina się tu bowiem kilka szlaków. Z parkingu położonego w centrum Ustrzyk Górnych, obok Schroniska PTTK „Kremenaros”, można dojść czerwonym szlakiem na Połoninę Caryńską. W przeciwnym kierunku szlakiem czerwonym dojdziemy na Szeroki Wierch oraz Tarnicę. Szlak niebieski z kolei prowadzi na Rawki lub do Wołosatego czy Bukowe Berdo.

Na wprost skrzyżowania z drogą do Wołosatego, mieści się duży parking oraz punkt kasowy w którym można kupić bilety, pozwalające na wejście na szlaki w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Obok parkingu znajduje się również charakterystyczny budynek – to strażnica Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, w której kręcone były główne sceny serialu „Wataha”.

Na parkingu znajdują się również zadaszone wiaty, ławy, stoły, kosze na śmieci oraz toalety. Stąd w odległości zaledwie kilkuset metrów znajdują się sklepy spożywcze, restauracje i bary oraz przystanek autobusowy.