Szlaki turystyczne PTTK – wyrusz po przygodę!

Gdziekolwiek się nie obejrzymy, tam zobaczymy oznaczenie „jakiegoś” szlaku. A to tematyczny, a to przyrodniczy, a to ścieżka dydaktyczna, szlak nordic walking, czy w końcu szlak turystyczny PTTK.

 

Jak Polska długa i szeroka, tak często na trasie swoich wycieczek, podczas zwiedzania, widzimy oznaczenia informujące nas, że właśnie znajdujemy się na jakimś szlaku. Czy jednak każdy szlak turystyczny należy kojarzyć z PTTK? Niekoniecznie!

Szlaki turystyczne – garść niezbędnej wiedzy

Na początek trochę historii dotyczącej polskich szlaków: pierwsze z nich zostały wyznakowane ponad sto lat temu! W 1887 r. Towarzystwo Tatrzańskie rozpoczęło prace nad oznaczaniem górskich szlaków turystycznych, a od 1950 r. są one znakowane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Nie jest to jednak jedyna organizacja, która zajmuje się ich wyznaczaniem. Mogą się tym również zajmować jednostki samorządowe, stowarzyszenia i inne podmioty. Warto tu jednak zauważyć, że ich oznaczenia nie mogą być takie same, jak oznaczenia szlaków turystycznych PTTK , które mają formę prostokąta z dwoma białymi paskami na górze i na dole oraz jednym, w odpowiednim kolorze, pośrodku. Kolor paska środkowego wyznacza właśnie rodzaj danego szlaku. Do niedawna jeszcze panowało przekonanie, iż kolor szlaku oznacza jego stopień trudności. Nic bardziej mylnego: szlaki są oznaczane według następującego klucza:

czerwony – szlak główny, bogaty pod względem widokowym (np. Główny Szlak Sudecki czy Główny Szlak Beskidzki, szlak przez Czerwone Wierchy czy bieszczadzkie połoniny)

niebieski – dalekobieżny

zielony – stosunkowo krótki, prowadzi najkrótszą trasą do ważnych miejsc okolicy

żółty – krótki szlak łącznikowy lub dojściowy

czarny – również dość krótki, dojściowy

Idąc dalej tropem trudności szlaków turystycznych dodamy, że w przypadku szlaków narciarskich faktycznie to kolor oznacza trudność. Najłatwiejszym jest tu szlak zielony, następnie niebieski, czerwony, a na końcu czarny. Mapa szlaków turystycznych to nie tylko szlaki piesze, ale również szlaki rowerowe, kajakowe, konne, ścieżki dydaktyczne, spacerowe i trasy tematyczne. Polska turystyka ma pod tym względem wiele do zaoferowania!

Mapa szlaków turystycznych – tradycyjna czy w telefonie?

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wspomagającym turystów są aplikacje na telefon. Szlaki turystyczne, które się w nich znajdują, mają zaznaczony dokładny przebieg, a wędrowanie jest wspierane przez technologię GPS. Jeszcze kilka lat temu zwolennicy map papierowych sceptycznym okiem spoglądali w stronę turystów orientujących swoje położenie za pomocą aplikacji, a teraz wielu z nich nie wyobraża sobie wędrowania wyłącznie z mapą papierową. Mapa szlaków turystycznych w telefonie to rozwiązanie, które z pewnością ma swoje wady i zal ety, ale w połączeniu z umiejętnością czytania tradycyjnej mapy i obsługą kompasu (mimo wszystko!) stanowi rozwiązanie idealne i przyspiesza określenie swojej dokładnej pozycji.

Z roku na rok coraz więcej aplikacji na telefon ze szlakami turystycznymi działa offline, co oznacza, że do prawidłowej pracy nie wymagają one połączenia z internetem. Dane są pobierane wcześniej i zapamiętywane w aplikacji. Dzięki temu podczas wędrówki przygranicznymi trasami nie musimy się martwić o roamingowe opłaty. W gęstym lesie czy między skałami również mamy dostęp do mapowego podkładu. Planując wędrówkę w danej okolicy warto rozejrzeć się w sieci i sprawdzić, czy może akurat dla tego obszaru nie została stworzona dedykowana aplikacja. Jeśli tak – zdecydowanie warto przyjrzeć się jej bliżej!

Autorka: Natalia Szymonowska

Artykuł powstał w ramach projektu „Góry bez granic - integracja sieci szlaków w transgraniczny produkt turystyczny" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Programie Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...