Baranie

49°26'17"N 21°35'47"E (49.438233, 21.596547)

Baranie, po słowacku Stavok, to najwyższy szczyt położony w paśmie granicznym, w Beskidzie Dukielskim. Nazwa Baranie związana jest prawdopodobnie z określeniem przysiółka sąsiedniej wsi Olchowiec, także pobliski potok zwany jest Baranie.

Do 2000 r. na szczycie stała metalowa wieża, postawiona tam jeszcze w czasie II wojny światowej przez Niemców, jednak zimą 2000/2001 runęła a jej szczątki pozostawały na Baranim jeszcze kilka lat. Zastąpiła ją drewniana konstrukcja, mierząca 14 m wysokości, oddana do użytku w 2006 r. z inicjatywy strony słowackiej, na nowo dająca możliwość podziwiania jednej z najpiękniejszych panoram w Beskidzie Niskim. Przy dobrej pogodzie można było z niej podziwiać nie tylko Pogórza i Bieszczady czy położone po stronie słowackiej pasmo Vihorlatu i Slanske Vrchy, ale także Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Niestety z uwagi na zły stan techniczny, także i ta wieża została pod koniec kwietnia 2019 r. zdemontowana. Na szczycie postawiono za to deszczochron.

Baranie to zarazem węzeł szlaków, przez szczyt przebiega niebieski szlak graniczny, słowacki czerwony oraz szlak żółty.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...