Pustelnia św. Jana z Dukli,zwana pustelnią “na Puszczy”, znajduje się na zboczach góry Zaśpit, około 1,5 km od miejscowości Nowa Wieś koło Dukli. Jak wspomniano, późniejszy święty pustelnicze życie rozpoczął przy “Złotej Studzience”, skąd przeniósł się właśnie na Zaśpit. Po kilku latach odosobnienia przekonał się o słuszności wyboru życia zakonnego i po odbyciu studiów został franciszkaninem, kiedy zaś powstała surowsza gałąź - bernardyni, stał się jej gorącym zwolennikiem. Zasłynął nie tylko jako wielki autorytet ale i jako kaznodzieja i spowiednik. Pod koniec życia stracił wzrok, dlatego też często przedstawiany jest jako niewidomy, na którego padają promienie słońca.
Rozwijający się po jego śmierci kult, koncentrujący się przede wszystkim we Lwowie, w którym grób dawnego pustelnika odwiedzali nawet polscy królowie, dopiero w 1733 r. zaowocował beatyfikacją Jana. Wówczas miejscem jego szczególnego kultu stała się także rodzinna Dukla, ozdobiona przez Mniszchów kościołem i klasztorem bernardynów. Z fundacji Marii Amaliii z Bruhlów Mniszchowej powstała także pierwsza kaplica na wzgórzu Zaśpit. Jak przekazuje legenda budowę kaplicy nakazał arystokratce we śnie sam Jan z Dukli. Obecną, trzecią już w tym miejscu, neogotycką kaplicę wybudowano na pocz. XX w. staraniem bernardynów z Dukli, we wnętrzu znajdują się polichromie sanockiego malarza W. Lisowskiego, przedstawiające życie Jana.
Obok kaplicy znajduje się dom rekolekcyjny, dom pustelnika oraz grota z cudownym źródełkiem. Do pustelni można dostać się czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim, biegnący tu z Chyrowej w kierunku Lubatowej oraz szlakiem zielonym prowadzącym do Barwinka.