Przełęcz Szklarska położona jest we wschodniej części Beskidu Niskiego, na wysokości 580 m n.p.m., pomiędzy szczytami Siwiców (650 m n.p.m.) i Jawornika (761 m n.p.m.). Prowadzi tędy droga wojewódzka nr 897 z Królika Polskiego do Daliowej. Na przełęczy znajduje się kapliczka słupowa datowana na XVIII w., z postacią Św. Jana Nepomucena.
Przez przełęcz prowadził dawniej ważny trakt handlowy z Węgier do Polski. W nawiązaniu do niego wytyczono tu szlak „Na węgierskim trakcie”, który prowadzi dokładnie tak, jak stara droga i oferuje wspaniałe panoramy.
Nieco dalej na południe od przełęczy, na Szklarskiej Górze postawiono symboliczną bramę Jaślisk. Z tego miejsca także można podziwiać rozległą panoramę nie tylko na dawne miasto ale i tereny Jaśliskiego Parku Krajobrazowego. Na bramie widnieje napis, iż obiekt ten został poświęcony Janowi Pawłowi II jako „powitanie na tych ziemiach i symbol schronienia w górach”. Karol Wojtyła przebywał w okolicy Jaślisk w 1957 r. i wędrował z Polan Surowicznych przez Banię do Daliowej.