Cmentarz w Wołtuszowej

49°32'01"N 21°51'35"E (49.533753, 21.859847)

Wołtuszowa to dawna wieś łemkowska, położona w dolinie Czarnego Potoku, 2 km na południowy wschód od centrum Rymanowa-Zdroju. Istniała już w XV w., należąc do rymanowskich dóbr sławnego rodu Sienieńskich herbu Dębno.

Już w połowie XVI w. stała we wsi drewniana cerkiew parafialna, która jednak w XVIII w. chyliła się już ku upadkowi, a na nową najwyraźniej wioski nie było stać, skoro przyłączono jej mieszkańców do parafii greckokatolickiej w Desznie. Nową świątynię wybudowano dopiero w 1899 r., nadając jej wezwanie Opieki Matki Bożej. Była to skromna, drewniana cerkiew, ale też i wioska pozostała niewielka, licząc nie więcej niż ok. 200 mieszkańców tak w XIX w. jak i w 1939 r.

Ta cerkiew przetrwała II wojnę światową, wysiedlenia Łemków i spalenie zabudowań wsi, jednakże w 1953 r. została rozebrana na polecenie ówczesnych władz. Dziś można obejrzeć jedynie cerkwisko, otoczone starymi lipami i dębami oraz przycerkiewny cmentarz, na którym zachowało się kilka nagrobków. Stoi na nim drewniany krzyż prawosławny, poświęcony w czasie ekumenicznej uroczystości przez duchownych katolickich - rzymskiego z Rymanowa- Zdroju i greckiego z Komańczy. Stoi tu także fragment dawnej chrzcielnicy - kamienna misa na wodę święconą.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...