Przełom Wisłoka w Rudawce Rymanowskiej

49°31'06"N 21°55'53"E (49.518533, 21.931467)

Wędrując czerwonym szlakiem z Rymanowa do Puław docieramy do miejscowości Rudawka Rymanowska. Warto poświęcić trochę czasu i odbić poza szlak w kierunku północnym, by zobaczyć wyjątkowy jar rzeki Wisłok. Wciska się ona na tym odcinku mocno pomiędzy góry Szczob i Kiczerka i meandrując, podcina zbocza gór, tworząc ów jar o wąskim dnie i stromych zboczach, sięgających nawet 40 metrów wysokości. Najwyższe urwisko skalne nazwane zostało Ścianą Olzy, stanowi ono największą w polskich Karpatach odkrywkę łupków menilitowych - skał osadowych, cechujących się zawartością menilitu - ciemnobrunatnej odmiany opalu.

Ściana wycięta została przez naturę w stokach góry Spalony Horbek (546 m n.p.m.), należącej do Pasma Bukowicy, na które wiedzie dalej czerwony szlak. Silnie zdeformowane warstwy tworzą niesamowite kształty, szczególnie rzucają się w oczy struktury fałdowe, zwłaszcza ostre załamania w kształcie litery „V”, czyli tzw. fałdy szewronowe oraz tzw. fałdy ciągnione. Dostrzec nawet można ślady pradawnego oceanu, zwanego oceanem Tetydy, który pokrywał i ten obszar - odciski prastarych ryb czy nawet ich szkielety.

Na drugim brzegu Wisłoka znajduje się tablica poświęcona papieżowi - Janowi Pawłowi II, który jeszcze jako ksiądz i biskup odwiedzał te piękne strony.

W zimie woda sącząca się z urwistych ścian widowisko zamarza, tworząc niesamowite lodospady, ściągające tu wielu turystów. Tłumnie odwiedzają oni także organizowane w Rudawce Rymanowskiej sierpniowe imprezy pod hasłem Pożegnanie Wakacji, w tym wystawy hodowlane i Czempionat Konia Huculskiego. Latem Wisłok stanowi na tym odcinku także popularne kąpielisko.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...