Dzwonnica w Polanach Surowicznych

, 38-485 Polany Surowiczne
49°26'58"N 21°52'59"E (49.449667, 21.883111)

Polany Surowiczne położone są około 12 km na południe od Rymanowa, u stóp Polańskiej (737 m n.p.m.) oraz Pasma Bukowicy. Obecnie jest to niezamieszkana dolina, w której jeszcze przed wojną rozciągała się ludna łemkowska wieś, sięgająca swoją historią XV w. W ostatnich latach XIX w. odnotowano tu ponad 650 mieszkańców, a w latach 30. XX w. ponad 1000. Ozdobą osady była drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Michała Archanioła z poł. XVIII w., rozbudowywana w kolejnych wiekach, obok której w 1828 r. wzniesiono kamienną dzwonnicę.

Wieś przestała istnieć w 1946 r., kiedy to jej mieszkańcy w ramach prowadzonej akcji repatriacyjnej zostali wysiedleni na Ukrainę. Z przepięknego pejzażu Polan zniknęły nie tylko zabudowania, ale i cerkiew, po której pozostały tylko fundamenty i kilka nagrobków na przycerkiewnym cmentarzu. Ocalała murowana dzwonnica, jednakże została pozbawiona dachu i kopuły.

W 2010 r. jednak, dzięki staraniom Stowarzyszenia „Klub Turystyczny Elektryków <Styki>” rozpoczęły się prace nad renowacją dzwonnicy. Wycięto porastające zabytek drzewa, wyczyszczono i zabezpieczono mury. W 2019 r. udało się zakończyć prace przy dachu, na którym umieszczono krzyż, który został w 1981 r. odnaleziony w zaroślach koło cmentarza w Polanach Surowicznych. Przechowany i odnowiony zyskał drugie życie. Wreszcie 4 maja 2021 r. ponownie zabrzmiał w Polanach Surowicznych dzwon, którego dźwięk znów rozniósł się po okolicy.

Wszystkie prace wykonano społecznie przy zaangażowaniu KTE “Styki”, Stowarzyszenia “Magurycz” oraz Stowarzyszenia Bractwa Młodzieży Greckokatolickiej "Sarepta".

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...