Wola Piotrowa to kolejna wieś rozłożona na stokach pasma Bukowicy, dziś znajduje się w granicach Gminy Bukowsko. Powstała w I poł. XVI w. na prawie wołoskim, zatem szybko zyskała ruski charakter. Miejscowi grekokatolicy należeli do parafii w Karlikowie, w 1936 r. stanowili dominującą większość pośród ok. 450 mieszkańców osady.
Także i ich dotknęły brutalne wyroki historii - w ciągu lat 1944-47 wieś opustoszała, jednakże nie dołączyła do sporej listy “wsi, których już nie ma”, a to za sprawą pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego osadników należących do wspólnoty zielonoświątkowej. Pierwsi osadnicy pojawili się tu w połowie lat 60. XX w., początkowo mieszkali w namiotach, potem drewnianych barakach i pierwszych murowanych domach. W 1984 r. miejscowa społeczność wybudowała murowany dom modlitewny.
Współcześnie Wola Piotrowa to typowo rolnicza wieś, którą zamieszkują głównie zielonoświątkowcy. Jest to nurt chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w protestantyzmie, charakteryzujący się wyjątkowym naciskiem na znaczenie darów Ducha Świętego, w tym prorokowania i uzdrawiania chorych np. przez nałożenie rąk i modlitwę oraz glosolalii (wypowiadanie w stanie religijnego uniesienia niezrozumiałych dźwięków). Większość z mieszkańców należy do protestanckiego zboru Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej, który powstał tu w latach 70. XX w. Oprócz tego istnieje jeszcze inna społeczność o charakterze zielonoświątkowo-jednościowym, związana z ruchem Williama Branhama.
W Woli Piotrowej funkcjonuje wyciąg narciarski oraz kilka gospodarstw agroturystycznych. Można się stąd dostać żółtym szlakiem na Kanasiówkę (831 m n.p.m.)