Sanok

, 38-500 Sanok
49°33'39"N 22°12'25"E (49.561067, 22.206975)

Sanok to miasto położone malowniczo nad rzeką San, u podnóża majestatycznych Gór Słonnych. Liczy 38 tys. mieszkańców.

Już w połowie XII w. był ważnym grodem obronnym i ośrodkiem administracyjnym. Najstarsza wzmianka o Sanoku pochodzi z 1150 r., choć osadnictwo na okolicznych wzgórzach rozwijało się już w wieku IX. Jako osada należąca do Rusi Halickiej otrzymał w 1339 r. prawa miejskie, rok później został przyłączony do Królestwa Polskiego przez Kazimierza Wielkiego, który w 1366 r. potwierdził jego miejski status. W 1417 r. odbył się tu wspomniany ślub Władysława Jagiełły z jego trzecią małżonką Elżbietą Granowską.

W okresie staropolskim Sanok był stolicą Ziemi Sanockiej województwa ruskiego, a jej centrum administracyjnym stał się sanocki zamek. Samo miasto rozwijało się do końca XVI w., kolejne stulecie rozpoczęło jego upadek. W XVIII w. stan miasta był już tak opłakany, że zajmujący obszar przyszłej Galicji Austriacy na siedzibę cyrkułu wybrali pobliskie Lesko. Dopiero w 1812 starostwo powróciło do wyremontowanego zamku.

XIX w., a zwłaszcza czasy autonomiczne to okres ponownego rozwoju, także przemysłowego - powstał m.in. stworzony przez W. Lipińskiego i M. Beksińskiego zakład produkujący wagony, przekształcony po II wojnie w znany wszystkim “Autosan”.

Jesienią 1939 r. miasto zostało podzielone pomiędzy okupantów - niemieckiego i sowieckiego, którzy tworząc nad granicznym Sanem linie obronne “ubogacili” miasto i okolicę betonowymi bunkrami - jeden z nich można dziś obejrzeć na wzgórzu zamkowym.

Nie jest to oczywiście dziś główna atrakcja Sanoka. Turyści doceniają zabytkowe centrum z pięknym rynkiem i położonym tuż przy nim zabytkowym kościołem franciszkanów, a przede wszystkim gospodarzące na renesansowym zamku Muzeum Historyczne w Sanoku i położone po drugiej stronie Sanu Muzeum Budownictwa Ludowego, należące do rekordzistów frekwencji turystycznej na terenie województwa podkarpackiego.

W Sanoku rozpoczyna się niebieski szlak prowadzący na Chryszczatą oraz czerwony prowadzący przez Góry Słonne do Przemyśla.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...