Jednym z najcenniejszych zabytków Sanoka jest Sobór Prawosławny pw. Świętej Trójcy, do niedawna posiadający status archikatedry. Świątynia została wzniesiona w latach 1784-1789 jako siedziba greckokatolickiej parafii sanockiej i funkcję tę pełniła do 1947 r., by w 1956 r. trafić - wraz z wiernymi - pod zarząd Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
6 września 1983 r. utworzono prawosławną diecezję przemysko-nowosądecką z siedzibą w Sanoku, na czele której stanął ojciec Adam (Aleksander Dubec). W 1996 r. biskupa Adama podniesiono do godności arcybiskupiej, dzięki czemu cerkiew stała się świątynią archikatedralną. Natomiast po śmierci arcybiskupa Adama w 2016 r., nowy arcybiskup Pasjusz przeniósł siedzibę arcybiskupstwa do Gorlic.
Murowana świątynia, budowana w okresie “latynizacji” cerkwi, nie posiada czytelnego wyodrębnienia babińca, który wraz z nawą tworzy wspólną przestrzeń. Prezbiterium jest krótsze i węższe, kryje je odrębny dach o niższej względem nawy kalenicy. Nad nawą znajduje się ośmioboczna, baniasta wieżyczka z latarnią.
We wnętrzu uwagę zwraca kompletny ikonostas, datowany na II poł. XIX w., cenne są także późnobarokowe ołtarze boczne przy tęczy (kolejny przykład “latynizacji”) z pocz. XVIII w., pochodzące ze starszej, drewnianej świątyni. W lewym znajduje się ikona Przenajświętszej Bogurodzicy z 2. poł. XVII w., nazywana Matką Boską Sanocką, ujęta - jako słynąca cudami - w rejestrze cudownych ikon prawosławia.
Interesująca polichromia, sygnowana J. Zetkowicz 1907, obejmuje zarówno motywy ornamentalne jak i przedstawienia figuralne - szczególnie warto zwrócić uwagę na scenę podniesienia Krzyża Świętego na sklepieniu nawy głównej, w którą wkomponowano postacie związane z dziejami Rusi Halickiej.
Obok cerkwi znajduje się murowana dzwonnica, konsekrowana w 1827 r. oraz kamienica zbudowana w latach 1905-1908, w której mieściła się kancelaria archidiecezjalna a która dziś jest siedzibą sanockiej parafii.
Miejsce znajduje się na szlakach
Krościenko, przejście gr. - Laborecký priesmyk
113 km
R63 Śladami Szwejka
105 km
Sanok PKP - Rakowa
23,2 km
8:15 h
Szlak Ikon
14,6 km
5:15 h
Szlak Ikon
10,7 km
3:45 h
Szlak Wojaka Szwejka
42,7 km
13:45 h