Kościół i klasztor Franciszkanów w Sanoku

Franciszkańska 7, 38-500 Sanok
49°33'38"N 22°12'25"E (49.560567, 22.207094)

Franciszkanów do Sanoka sprowadził w 1377 r. książę Władysław Opolczyk, namiestnik Rusi z ramienia króla Ludwika Węgierskiego. Oddał on do dyspozycji zakonników drewniany kościół pw. Najświętszej Marii Panny, który wybudowano z jego inicjatywy za murami miejskimi w latach 1372-1376. Przy kościele szybko powstał klasztor, również drewniany.

W 1384 r. sanoccy franciszkanie uzyskali zgodę na przeniesienie się  do centrum miasta, gdzie zbudowali klasztor i kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego - w narożniku rynku, a zarazem na wysokiej skarpie. Świątynia początkowo była także drewniana, z czasem - odbudowując ją po kolejnych pożarach miasta - zastąpiono ją w 1606 r. budynkiem murowanym, dzięki fundacji Piotra Bala, podkomorzego sanockiego. W XVIII w. powstał również murowany klasztor. Ostatnia, gruntowna przebudowa miała miejsce po pożarze z 1872 r. - do końca XIX w. odbudowano sklepienia i dach, przebudowano też wieżę.  

Z czasów tej odbudowy pochodzi ołtarz główny, zbudowany w 1887 r. wg projektu przemyskiego artysty Ferdynanda Majerskiego, który zaprojektował także ambonę i chór.

W polu głównym nawiązującego do baroku ołtarza, znajduje się późnobarokowy krucyfiks, który już w XVII w. odbierał szczególny kult i posiadał liczne wota. Warte uwagi są z całą pewnością ołtarze boczne przy tęczy. W lewym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia przedstawiający Maryję adorującą śpiące Dzieciątko Jezus. Obie postacie ubrane są w barokową sukienkę, wykonaną około 1700 r., a przedstawienie datowane jest na połowę XVII w.  W prawym ołtarzu znajduje się obraz św. Antoniego z Padwy z Dzieciątkiem, także datowany na wiek XVII. 

Dekorację malarską wykonał sanocki artysta Władysław Lisowski, obejmuje ona także obie kaplice - św. Franciszka z Asyżu po lewej i św. Maksymiliana Kolbe po prawej, otwarte do nawy urzekającymi arkadami.

Świątynia znajduje się na Szlaku Maryjnym „Światło ze Wschodu”.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...