Cmentarz wojenny w Komańczy Letnisku

, 38-543 Komańcza
49°20'48"N 22°04'47"E (49.346708, 22.079761)

Goszcząc w Komańczy warto obejrzeć dwa cmentarze z czasów I wojny światowej. Pierwszy z nich znajduje się nieopodal stacji kolejowej Komańcza Letnisko, tuż przy czerwonym Głównym Szlaku Beskidzkim. Zajmuje on ok. 300 m2 powierzchni, a spoczywają na nim żołnierze armii austro-węgierskiej, którzy zmarli w trakcie transportu, przede wszystkim z oddziałów węgierskiej obrony krajowej (honwedzi). Ranni i chorzy nie doczekali już powrotu za Karpaty i pozostali już na zawsze w Komańczy.

Wg lokalnych przekazów spoczywają tu także jeńcy wojenni, kierowani do prac w Komańczy i okolicach - przede wszystkim w kamieniołomie i przy linii kolejowej. Łączna liczba spoczywających tu żołnierzy nie została ustalona do dziś.

Cmentarz ogrodzony jest metalową siatką, w centrum stoi metalowy krzyż. Rzędy żołnierskich mogił zbiorowych są już ledwo zauważalne.

Aby dojść do cmentarza, należy z parkingu przy wiadukcie kolejowym skręcić na mostek nad potokiem i po kilku metrach dotrzeć do miejsca pochówku. Idąc dalej tą ścieżką dotrzemy również do Figury Matki Boskiej Leśnej.

Cmentarz znajduje się na „Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”.

Warto też wspomnieć, że na terenie Komańczy znajduje się drugi cmentarz wojenny, położony ok. 50 m od drugiej stacji kolejowej - stacji Komańcza. Spoczywają tu żołnierze polegli w czasie ciężkich walk toczonych w tym rejonie od listopada 1914 r. do maja 1915 r.  Cmentarz czeka na gruntowne odnowienie, wzorem nekropolii na zachodzie województwa.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...