Duszatyn

, 38-542 Duszatyn
49°18'44"N 22°07'02"E (49.312469, 22.117428)

Duszatyn to dawna wieś łemkowska, dziś posiada charakter osady leśnej. Lokowany w XVI w. na prawie wołoskim, nigdy nie stał się większym ośrodkiem, zapewne za sprawą górskiego położenia oraz licznych zniszczeń, których doznawał  od wojsk nieprzyjacielskich jak również  od karpackich rozbójników, zwanych tołhajami. W 1939 r. Duszatyn liczył jedynie ok. 200 mieszkańców, których po II wojnie światowej wysiedlono. Obecne budynki należą do pracowników leśnych.

Nie przetrwała niestety także drewniana cerkiew pw. św. Włodzimierza Wielkiego, zbudowana w 1925 r. w narodowym stylu ukraińskim - na planie krzyża greckiego, z jedną ośmioboczną kopułą centralną nad nawą. Rozebrano ją w latach 50-tych. 

Jeszcze w  XIX w. na odcinku o długości 11 km na trasie Duszatyn – Komańcza wybudowano trasę leśnej kolejki wąskotorowej, przeznaczonej do wywozu drewna do stacji kolejowej w Komańczy. Do dziś zachował się jedynie wał, po którym przebiegało torowisko. Później, w latach 50., powstała kolejna linia kolejowa Mików – Rzepedź, biegnąca przez Duszatyn, która kursowała do początku lat 90-tych, przewożąc nie tylko drewno ale i turystów. Do chwili obecnej zachowało się po niej torowisko oraz widowiskowy most na Osławie, stanowiący atrakcję związaną z rezerwatem Przełom Osławy pod Duszatynem.

Przez Duszatyn przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki z Komańczy w kierunku Jeziorek Duszatyńskich.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...