Baligród

Plac Wolności 13, 38-606 Baligród
49°20'11"N 22°17'10"E (49.336636, 22.286342)

Baligród to obecnie spora wieś, położona nad rzeką Hoczewka, na trasie dużej obwodnicy bieszczadzkiej, licząca ok. 1300 mieszkańców. Został lokowany jako miasto w dobrach potężnego rodu Balów (stąd i nazwa miasta), niestety nie wiadomo kiedy dokładnie. Wiadomo natomiast, że był miastem w 1634 r. Wówczas to król Władysław IV wydał dokument, potwierdzający, że Baligród, rządzący się prawem magdeburskim, miał prawo składu wina oraz przywilej na dwa jarmarki rocznie. Z handlu winem i bydłem było zresztą miasto najbardziej znane.

Jeszcze w XVI stuleciu Balowie wznieśli obronny zamek, otoczony fortyfikacjami ziemnymi z fosą. Znajdował się on na wzgórzu pomiędzy rzekami Hoczewką i Stężniczką - dziś ta część Baligrodu zwana jest Podzamcze, ale wówczas były to grunty wsi Stężnica, którą Balowie założyli jeszcze w XV w., zresztą na terenie Stężnicy zostało lokowane i samo miasto Baligród. Dziś ślady dawnych umocnień są już słabo czytelne.

O dawnej miejskości Baligrodu, utraconej w okresie międzywojennym, najlepiej zaświadcza rozległy rynek, pełniący dziś rolę skweru, na którym króluje czołg T-34. Upamiętnia on skomplikowaną historię Baligrodu lat 1939-1947, jakkolwiek sam pojazd nie brał udziału w toczonych tu walkach z Niemcami i z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii. Zastąpił on stojący tu wcześniej czołg T-70, który był ostatnim zachowanym czołgiem tego typu w Polsce i w tej chwili znajduje się w Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

Na pewno warta odwiedzenia jest murowana cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej z 1829 r., uratowana i gruntownie odnowiona przez lokalnych pasjonatów.  Około 200 m od rynku, na zarośniętym zboczu znajduje się cmentarz żydowski, na którym zachowało się ok. 300 macew, najstarsza z nich pochodzi z roku 1716. W ostatnich latach prowadzono tu prace inwentaryzacyjne i renowacje cennych płyt nagrobnych. Niedawno nowe oblicze uzyskała willa Kuźmakówka, w której niegdyś znajdował się sąd, a która obecnie jest siedzibą Nadleśnictwa Baligród, słynnego w ostatnich latach za sprawą skutecznej promocji bieszczadzkiej przyrody.

W Baligrodzie zaczyna się niebieski szlak prowadzący na Łopiennik.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...