Chatka w Huczwicach

Huczwice to kolejna wieś, założona w XVI w. na prawie wołoskim przez Balów i kolejna wysiedlona po II wojnie światowej. Pozostawała przez wieki osadą niezbyt ludną, przejściowo funkcjonowała nawet jako przysiółek Rabego. Zniknęła zarówno wieś, jak i miejscowa drewniana cerkiew pw. Zwiastowania NMP z 1850 r. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie resztki podmurówki oraz fragmenty krzyży wieńczących świątynię.

Obecnie przez tereny dawnych Huczwic prowadzi leśna droga, którą można dojść z Rabego nad Jeziorko Bobrowe i dalej na Chryszczatą. Przy skrzyżowaniu dróg nad Jeziorko i na Przełęcz Żebrak, obok kruszarek, znajduje się chatka studencka "Huczwice", która została zaadaptowana z drewnianego budynku stajni, należącego niegdyś do parku konnego w Jabłonkach. Należy ona do Akademickiego Klubu Turystycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku i jest czynna w sezonie letnim. Chatka oferuje raczej spartańskie warunki, może tu jednak przenocować około 20 osób. Wewnątrz znajduje się kuchnia oraz sala jadalna z piecem, a przed chatą miejsce na ognisko. Toaleta na zewnątrz. Wodę można czerpać ze studni.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...