Wiata w Łopience

49°15'51"N 22°22'17"E (49.264214, 22.371458)

Łopienka to dawna wieś, która przed wojną słynęła z kultu cudownej ikony Matki Boskiej Łopieńskiej. Trzy razy w roku pielgrzymi z odległych krain udawali się na odpusty do łopieńskiej cerkwi, odwiedzając zarazem wieś. Niedaleko cerkwi były dwa dwory, stała karczma, działała szkoła a wzdłuż potoku ciągnęły się bojkowskie chyże. Ze wszystkich zabudowań do dzisiaj zachowała się jedynie wspomniana cerkiew, odremontowana dzięki zaangażowaniu społeczników.

Opiekujące się tym terenem Nadleśnictwo Baligród wyznakowało kilka ścieżek do Łopienki oraz wybudowało przydatne wędrowcom wiaty. Jedna z takich wiat powstała na miejscu dawnej karczmy. Jest drewniana, kryta gontem, w ścianach znajduje się kilka okien, aczkolwiek bez szyb, z których m. in. można dojrzeć cerkiew. Przed wiatą znajduje się miejsce na ognisko,  Nadleśnictwo dba o zapas drewna, więc z jego rozpaleniem nie ma problemu. Znajduje się tu również stojak na rowery, toaleta w typie “sławojki” a także tablice informacyjne.

W 2019 r. wzdłuż drogi poprowadzono ścieżkę przyrodniczą, która przechodzi obok wiaty.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...