Arłamów

Arłamów 1, 38-700 Ustrzyki Dolne
49°35'30"N 22°37'45"E (49.591681, 22.629222)

Arłamów to nieistniejąca już wieś w dawnej ziemi przemyskiej, dziś w gminie Ustrzyki Dolne. Założona w XV w., w 1939 r. licząca 1100 mieszkańców, a po wysiedleniach wyludniona, stała się za czasów PRL ośrodkiem rozległego kompleksu wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów, obejmującego także sąsiednie wioski i posiadającego kryptonim W-2. Na wzgórzu dawnego Arłamowa wybudowano luksusowy jak na owe czasy hotel wraz z budynkami pomocniczymi. Oprócz tego w niedalekiej Trójcy wybudowano 4 wille w stylu pseudotatrzańskim oraz lotnisko dla rządowych samolotów.

Tereny leśne i łąki o powierzchni 30 000 ha ogrodzono 120-kilometrowej długości wysokim i gęstym płotem, w którym wkomponowane były przejścia dla zwierząt ale tylko do środka - gdyż jedną z oferowanych gościom rozrywek były polowania. Równocześnie w Trójcy powstał Arłamowski Państwowy Ośrodek Hodowlany, w którym na potrzeby gości hodowano świnie, krowy i owce.

W-2 było miejscem do którego Edward Gierek zapraszał zaprzyjaźnionych przywódców innych krajów, m.in. prezydenta Jugosławii Josip Broz Tito, prezydenta Francji Valéry Giscard d’Estaing, ostatniego szacha Iranu Mohammada Reza Pahlawi czy króla Belgii Baldwina I Koburg. W okresie stanu wojennego przez 11 miesięcy internowany był tu Lech Wałęsa.

W 1991 r. hotel przejęła gmina Ustrzyki Dolne a w 1996 r. sprzedała teren prywatnemu inwestorowi. Dziś, po znacznej rozbudowie, Arłamów jest znanym luksusowym ośrodkiem rekreacyjnym z doskonale rozwiniętą infrastrukturą sportową, w którym trenowała m.in. kadra polskich piłkarzy.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...