Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej w Jasieniu

Jasień 6, 38-700 Ustrzyki Dolne
49°25'20"N 22°36'54"E (49.422333, 22.615028)

Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej znajduje się w Jasieniu, stanowiącym dziś część miasta Ustrzyki Dolne, tuż przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej. Jasień wchodził w skład dóbr rodu Ustrzyckich herbu Przestrzał, herbu tego samego, który dziś jest symbolem Ustrzyk Dolnych. W 1664 r. Stanisław Ustrzycki założył tu parafię, w skład której aż do pocz. XX w. wchodziło także późniejsze miasto Ustrzyki Dolne.

Obecny, murowany kościół wybudowano w 2 ćwierci XVIII w., został konsekrowany w 1743 r. Barokowa świątynia, choć niewielka, urzeka oryginalną urodą, a przede wszystkim cieszy się sławą jednego z najważniejszych sanktuariów regionu, a to za sprawą obrazu Matki Bożej Bieszczadzkiej. Zasadniczo jest to Matka Boża Rudecka, bowiem obraz pochodzi z Rudek koło Lwowa a trafił tu w lipcu 1968 r., wówczas także ówczesny biskup przemyski Ignacy Tokarczuk ustanowił w Jasieniu sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej.

Oryginał obrazu został stworzony przez nieznanego artystę prawdopodobnie w XV w., a najpóźniej na pocz. XVI w., w kręgu sztuki bizantyjskiej, w typie Hodegetrii. Maryja ubrana jest w czerwono purpurowy płaszcz, który jest oznaką królewskiego majestatu. Na lewym ręku trzyma Dziecię Jezus przedstawione jako władcę, który prawą ręką udziela błogosławieństwa, natomiast w lewej trzyma zwój. Na czole zauważyć można tzw. guz mądrości, typowy dla malarstwa wschodniego, który stanowi oznakę niebywałej rozwagi. Postać Matki Bożej otaczają półpostacie dwóch aniołów w narożnikach górnych, na wewnętrznej stronie umieszczono postacie 16 proroków oraz świętych Joachima i Annę, rodziców Maryi.

Ikona, znaleziona wg tradycji na Podolu, w 1612 r. trafiła do Rudek,  gdzie przetrwała najazd Turków i pożar kościoła. Jej kult nie słabł aż do II wojny światowej, aktualnie rozwija się w Jasieniu, który jest celem dla tłumów pielgrzymów i turystów, zwłaszcza w czasie przypadających na początek lipca uroczystości odpustowych.

Sanktuarium znajduje się na Szlaku Maryjnym (Światło ze Wschodu).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...