Chata bojkowska w Zatwarnicy

, 38-713 Zatwarnica
49°13'15"N 22°32'55"E (49.2211, 22.548758)

Zatwarnica to współcześnie mała wieś, położona na obrzeżach Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zamieszkana przez ok. 200 osób. Stanowi to 25% liczby jej mieszkańców z 1939 r., kiedy to była zresztą siedzibą gminy. Niemniej jednak i dziś jest osadą bardzo aktywną, działa tu hotel, sklep a nawet kino.

Jedną z atrakcji miejscowości jest zrekonstruowana bojkowska chyża, tradycyjny drewniany dom wybudowany przez Bojków, w którym wszystkie pomieszczenia znajdowały się pod jednym dachem i każde z nich zajmowało całą szerokość budynku.

Rekonstrukcja powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Zatwarnica, funkcjonuje zaś jako muzeum, gromadzone są tu bowiem i prezentowane eksponaty związane z codziennym życiem i pracą Bojków. Wśród nich znajdziemy narzędzia rolnicze czy inne domowe sprzęty codziennego użytku, prezentowane są również sceny rodzajowe z życia dawnych mieszkańców oraz zawodów przez nich wykonywanych. Najstarsze eksponaty liczą nawet kilkaset lat. W Muzeum można się również dowiedzieć wiele o historii, wydarzeniach związanych z okolicą, legendach przekazywanych z pokolenia na pokolenie oraz o otaczającej Zatwarnicę przyrodzie.

Goszcząc w Chacie można kupić pamiątki miejscowych rękodzielników oraz książki.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...