Góra Smerek, niekiedy nazywana też Wysoką, to szczyt w Bieszczadach Zachodnich o wysokości 1222 m n.p.m., jej nazwa pochodzi od słowa oznaczającego świerk. Smerek stanowi przedłużenie Połoniny Wetlińskiej, od której oddzielony jest Przełęczą Orłowicza (1075 m n.p.m.).
Posiada dwie kulminacje – do wyższej odnosi się wysokość szczytu, natomiast na niższej – stoi metalowy krzyż, który został postawiony tu z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii Cisna w 1976 r., z okazji obchodów 600-lecia Diecezji Przemyskiej. Postawienie krzyża często wiąże się z tragiczną śmiercią młodego turysty, który został w tym miejscu uderzony przez piorun. Niższy wierzchołek jest udostępniony turystycznie.
Z wierzchołka rozpościera się bardzo szeroka panorama. Zobaczymy stąd oczywiście Połoninę Wetlińską a także Małą i Wielką Rawkę, pasmo graniczne, pasmo Łopiennika i Durnej, Wysoki Dział z Wołosaniem, miejscowości Smerek i Wetlina, Góry Sanocko-Turczańskie.
Na szczyt możemy wyjść kilkoma wariantami, np. czerwonym szlakiem z Kalnicy lub od strony Połoniny Wetlińskiej czy też żółtym z Wetliny na Przełęczy Orłowicza i dalej czerwonym.