Połonina Wetlińska to dość długi masyw (8 km), składający z kilku wierzchołków, spośród których najwyższy jest Roh (1255 m n.p.m.). Należy ona do najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach, choć większa jej część znajduje się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Najwyższe partie pasma pokrywają łąki o charakterze subalpejskim (czyli połoniny), pokryte cenną roślinnością, spotyka się tu rzadkie gatunki, takie jak m.in. tojad bukowiński i wschodniokarpacki, chaber Kotschyego czy turzycę dacką. Co ciekawe, jeszcze przed II wojną światową Połonina Wetlińska - podobnie jak i inne bieszczadzkie połoniny, były użytkowane gospodarczo, Bojkowie wypasali na nich bydło i owce. Nawiązując do dawnych tradycji od 2020 r. BPN ponownie zezwolił na wypas i wybudował przy szlaku bacówkę.
Do niedawna symbolem Połony Wetlińskiej i jednym ze znaków rozpoznawczych Bieszczadów było tutejsze, najwyżej położone w Bieszczadach schronisko – Chatka Puchatka. Od 2020 r. trwają jednak prace nad jego zastąpieniem przez znacznie nowocześniejszą stację edukacyjną Parku.
Z Połoniny rozpościera się rozległa panorama, zobaczymy Połoninę Caryńską, Tarnicę, Bukowe Berdo, Pikuj i Ostrą Horę po stronie ukraińskiej, pasmo graniczne z obiema Rawkami, Otryt, a nawet zaporę na Jeziorze Solińskim. Przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza zobaczymy odległe szczyty Gorganów czy Tatry. Przez całe pasmo przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki.