Šarišský Štiavnik (źródła)

Wieś w przeszłości słynęła ze źródeł leczniczych. W XVIII wieku ród szlachecki Szirmay zezwolił na budowę uzdrowiska, które stopniowo rozbudowywano. Było ono wykorzystywane do leczenia chorych, bez szczegółowej wiedzy na temat wód mineralnych. W połowie XIX wieku korzystano z trzech źródeł wód mineralnych. Swoją wydajnością i jakością wody wystarczały na potrzeby
i wymogi ówczesnej działalności uzdrowiskowej.

Woda lecznicza była stosowana do leczenia reumatyzmu, chorób skóry, migreny, żółtaczki, schorzeń żołądkowych, zaburzeń produkcji krwi i innych. Do leczenia wykorzystywano również borowinę. Dzisiaj źródła istnieją w dalszym ciągu, ale z uwagi na ich niską wydajność, uzdrowisko we wsi przestało istnieć. Woda lecznicza jest jednak wciąż dostępna dla wszystkich.