Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Najciekawsze szczyty.

Wypad w polskie góry jest dobrym pomysłem na aktywny wypoczynek o każdej porze roku. Gdy nachodzi nas chęć zapomnienia o problemach dnia codziennego, to dokąd najlepiej, jak nie w spokojne i odludne Bieszczady?

Zatem spontanicznie rzucamy wszystko , pakujemy plecak i jedziemy ! Jednak kiedy docieramy na miejsce, łapiemy parę wdechów górskiego powietrza, po chwili upojnej błogości pojawia się myśl, co właściwie w tych Bieszczadach warto zobaczyć? Gdzie pójść? Co zwiedzić? Przedstawiamy poniżej kilka najpiękniejszych bieszczadzkich szczytów.

Tarnica szlaki

Nie ma co ukrywać, Tarnica jako największy szczyt w polskich Bieszczadach jest też jednym z najczęściej wybieranych celem wędrówek. Czy faktycznie jest warta swojej popularności? Najlepiej sprawdzić to samemu zdobywając szczyt. Na pewno przekonać mogą widoki roztaczające się po wejściu na 1346 m n.p.m.. Z punktu widokowego można oglądać wspaniałą panoramę na najbliższe grzbiety Bieszczadów, a przy ładnej pogodzie widoczne są nawet Tatry! Dodatkową zachętą dla niektórych może być możliwość uzyskania pieczątki potwierdzającej zdobycie szczytu. Takie odznaczenie można dostać w Kasie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na szczyt Tarnicy prowadz ą dwa szlaki turystyczne PTTK i oba mają do zaoferowania wiele walorów przyrodniczych, które można podziwiać w czasie wyprawy. Jeden z nich to ostatni etap Głównego Szlaku Beskidzkiego, oznaczonego czerwonymi znakami. Ostatni odcinek tego szlaku prowadzi przez bardzo malowniczą Przełęcz pod Tarnicą. Drugi szlak, który mo żemy wybrać to szlak niebieski Biała - Grybów. Troszkę bardziej wymagający pod względem nachylenia, prowadzi z Wołosatego na przełęcz pod szczytem Tarnicy.

Może Bukowe Berdo z Mucznego?

Przej ście granią Bukowego Berda jest jedną z najbardziej malowniczych tras. Masyw Bukowego Berda posiada 3 przewyższenia: Szołtynia 1201 m n.p.m., Połonina Dźwiniacka 1238 m n.p.m. i Bukowe Berdo 1311 m n.p.m. To stamtąd można podziwiać rozległe widoki na spływające w doliny połoniny. Możemy również podczas wędrówki zaobserwować liczne występy i skałki piaskowcowe. Grzbietem Bukowego Berda wiedzie niebieski szlak turystyczny. Dotrzeć tam można startując żółtym szlakiem z Mucznego, który następnie łączy się ze szlakiem niebieskim. Warto odwiedzić te tereny, wczesną jesienią gdy mienią się wszystkimi odcieniami pomarańczu i czerwieni.

Połonina Caryńska

Torozległy masyw na który składają się dwie doliny rozdzielone czterema kulminacjami. Z trasy rozciąga się spektakularny widok na panoramę w której można dostrzec szczyt Wielkiej Rawki. Wspaniałe widoki warte są trudu wędrówki. Po drodze można odpocząć( lub schronić się przed deszczem) w kilku wiatach, które zostały zbudowane dla wygody turystów. I dobrze, bo schroniska górskiego na tej trasie nie uświadczymy. Rozpoczynając podróż od Brzegów Górnych możemy natknąć się na pozostałości cerkwiska i łemkowskiego cmentarza, świadczące o istnieniu w tym miejscu dawnej wsi. Na naszej trasie pojawi się również wąwóz, który będziemy pokonywać po schodach. Połoniną Caryńską prowadzi główny czerwony szlak beskidzki, natomiast od Magury Stuposiańskiej do Małej Rawki prowadzi szlak zielony. Przejście całości zajmie nam około 4 godzin. Wzdłuż szlaków pieszych biegnie ścieżka przyrodnicza “Buk”, jedna z wielu ścieżek przyrodniczych w Bieszczadzkim Parku Narodowym.

Mała i Wielka Rawka

Trasa łącząca Małą i Wielką Rawkę oznaczona jest kolorem żółtym. Szczyt Wielkiej Rawki ma wysokość 1307 m. n. p.m. Na szlak wejdziemy startując z Ustrzyk Górnych, zaczynając z parkingu przy przełęczy Wyżniańskiej. Warto zajrzeć po drodze na ścieżkę przyrodniczą Wielka Rawka, oznaczoną symbolem jarzębiny. Dochodząc do szczytu można zauważyć betonowy obelisk, obecnie atrakcję turystyczną, a kiedyś fragment dawnego stanowiska geodezyjnego. Wielka Rawka to wyjątkowy szczyt, potwierdzają to przepiękne widoki, można tu podziwiać panoramę całych Bieszczadów Wysokich - tych polskich, ukraińskich i słowackich. Do dłuższej kontemplacji zachęcają ustawione tam drewniane ławy na których można odpocząć.

Połonina Wetlińska i Chatka Puchatka

Po łonina Wetlińska jest najbardziej znaną z połonin po polskiej stronie Bieszczad, jest też najczęściej odwiedzana przez turystów. To masyw o kilku przewyższeniach. Jego większa część znajduje się w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. To tutaj znajdziemy odpoczynek w najwyżej położonym bieszczadzkim schronisku o bajkowej nazwie “Chatka Puchatka” (1228 m.n.p.m.), spod którego można podziwiać wspaniałe widoki, w tym najwyższy szczyt polskich Bieszczad - Tarnicę. Na połoninę Wetlińską dotrzemy stosunkowo łatwo wybierając żółty szlak i startując z miejscowości Brzegi Górne. Żółty szlak połączy się z czerwonym głównym szlakiem beskidzkim. Warto również skorzystać ze ścieżki przyrodniczej “Pełnik”.

Autorka: Daniela Adamczak

Artykuł powstał w ramach projektu „Góry bez granic - integracja sieci szlaków w transgraniczny produkt turystyczny" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Programie Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...