Rezerwat przyrody Zwiezło, Jeziorka Duszatyńskie

49°18'48"N 22°10'03"E (49.3135, 22.167722)

Rezerwat przyrody nieożywionej Zwiezło położony jest bezpośrednio na trasie czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego. Został utworzony w 1957 r. i zajmuje powierzchnię prawie 2 ha. Rezerwat chroni dwa a niegdyś trzy jeziorka, zwane Duszatyńskimi, które powstały w wyniku obsunięcia się fragmentu zachodniego zbocza Chryszczatej w 1907 r.

W kwietniu tego samego roku, po długotrwałych opadach, przesiąknięte wodą warstwy łupków stały się podłożem, po którym ześlizgnęły się (zwiezły) warstwy skalne, przegradzając potok Olchowaty. W rezultacie powstały 3 malownicze jeziorka osuwiskowe. Osuwisko na Chryszczatej jest największym w Karpatach polskich pod względem przemieszczonego materiału (ok. 12 mln m3 skał i ziemi) a drugie po osuwisku w Szymbarku (Beskid Niski) pod względem powierzchni (ok. 36 ha).

Mniejsze z jeziorek, zwane Dolnym, położone jest na wysokości 683 m n.p.m. a drugie – większe, zwane Górnym, znajduje się 18 m powyżej. Z trzeciego jeziorka na wniosek ówczesnego właściciela terenu - hrabiego Potockiego, została spuszczona woda aby łatwiej móc łowić ryby. Przy jeziorkach znajduje się symboliczny grób młodego leśnika, który zginął tu w 1990 r.

Rezerwat jest nie mniej ciekawy z florystycznego punktu widzenia, występują tu bowiem m.in. rdestnica pływająca i rzęśl wiosenna, bardzo rzadkie na tej wysokości. W wodach Jeziorek obserwuje się m.in. pstrągi i wydry.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...