Pomnik obrońcom Cisnej i okolic w Cisnej

, 38-607 Cisna

W centrum Cisnej, na niewielkim wzniesieniu nazywanym Betlejemka lub też Kamionka, stoi pomnik „Pomnik obrońcom Cisnej i okolic”. Miejsce na monument nie zostało wybrane przypadkowo, bowiem na tym wzgórzu w latach 1945-46 znajdował się umocniony posterunek Milicji Obywatelskiej. Obsadzony w dużej mierze przez mieszkańców, kilkakrotnie odpierał ataki przeważających sił Ukraińskiej Armii Powstańczej. Pozostał też jedynym w Bieszczadach, który nie został zdobyty przez UPA.

Szczególnie trudnym dniem okazał się 11 styczeń 1946 r., kiedy ataku na Cisną dokonały połączone pododdziały wojska UPA “Bira” oraz “Chrina”. Atakujący podpalili m.in. szkołę, dwór i kilka gospodarstw, ich celem stał się także posterunek na Betlejemce, broniony przez dziewięciu  milicjantów oraz kilkunastu członków straży wiejskiej. Atak, trwający aż 10 godzin, udało się odeprzeć, a napastników kosztował on 27 zabitych.

Wobec braku amunicji oraz nadziei na wsparcie następnego dnia milicjanci opuścili posterunek. Szybko został on opanowany przez oddziały UPA, które zniszczyły placówkę doszczętnie.

Po wojnie na wzgórzu powstał pomnik upamiętniający obrońców Cisnej. Tworzą go kamienne bloki, na ścianach których umieszczono wizerunki walczących żołnierzy i milicjantów oraz nazwy miejscowości, w których toczyły się walki z UPA. Wokół pomnika zrekonstruowano drewniano-ziemne umocnienia, w których polska załoga Cisnej odpierała ataki Ukraińców. Na pomniku widniał napis “Poległym w walce o utrwalenie władzy ludowej”, który w 2017 r. zastąpiony został nowym: “Obrońcom Cisnej i okolic przed Ukraińską Armią Powstańczą 1944-1947”, budzący znacznie mniej wątpliwości.

Obok pomnika przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki.