Kamień Leski w Glinnem

, 38-600 Glinne
49°28'04"N 22°21'24"E (49.467806, 22.356806)

Kamień Leski jest jedną z najpopularniejszych atrakcji regionu, co zawdzięcza zarówno spektakularnemu wyglądowi jak i położeniu - zlokalizowany jest bowiem niemal bezpośrednio przy bieszczadzkich obwodnicach a zarazem na trasie zielonego szlaku z Leska do Zwierzynia, w granicach wsi Glinne. Kamień jest formacją skalną, zbudowaną z gruboziarnistego piaskowca krośnieńskiego, twardego i odpornego na wietrzenie.

Swój charakterystyczny kształt zawdzięcza zarówno naturalnej erozji, jak i człowiekowi. U podnóża skały działał bowiem kamieniołom, z którego pozyskiwano materiały budowlane jeszcze w XIX w. Główna wychodnia ma ponad 20 m wysokości, a na szczycie Kamienia znajduje się żelazny krzyż, postawiony w 1978 r., być może nie bez związku z krążącymi o tym pomniku przyrody nieożywionej legendami.

Ich główny wątek to działalność sił nieczystych. Wierzono, że to diabeł niósł w szponach mieszczanina, a kiedy kur zapiał, upuścił go a ten zamienił się w kamień. A to czart niósł kamień, którym chciał zniszczyć kościół w Lesku i też na dźwięk kura głaz wypadł mu ze szpon. Jest też opowieść o nieposłusznej dziewczynie, zamienionej w kamień.

Kamień Leski dość często pojawia się w literaturze, opisali go m.in. Oskar Kolberg oraz Aleksander Fredro, który nie tylko pisał o Kamieniu we wspomnieniach Trzy po Trzy, ale poświęcił mu specjalny wiersz - Kamień nad Liskiem.

Warto wspomnieć, że Kamień Leski wykorzystywany jest również do wspinaczki – wyznaczonych i opisanych jest kilkanaście dróg wspinaczkowych.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...