Muzeum Młynarstwa i Wsi znajduje się w Ustrzykach Dolnych, tuż przy trasie dużej obwodnicy bieszczadzkiej, czyli drodze nr 896 wiodącej do Lutowisk i Ustrzyk Górnych. Jest to jedyne muzeum w Polsce, które daje możliwość poznania kompletnych linii służących do czyszczenia i mielenia zboża w młynach z nowoczesnym napędem.
Ustrzycki młyn powstał w 1925 r. i przeznaczony był przede wszystkim do produkcji wysokogatunkowej białej mąki, która wówczas była znacznie droższa od mąki razowej. Budynek w dobrym stanie przetrwał II wojnę światową a także 6-letnią przynależność do ZSRR, ale nowi osadnicy, którzy przybyli w ramach akcji H-T nie zastali tu już ani maszyn ani innego wyposażenia młyna. Podczas dwuletniej przerwy w działalności kompletowano wyżej wymieniony sprzęt, który prawdopodobnie trafił tu z jakiegoś młyna z Pomorza o czym może świadczyć konstrukcja drewniana oparta na sośnie wejmutce rosnącej na północy Polski. Od 1953 r. młyn wznowił działalność, która trwała do 2007 r.
Budynek zamkniętego już młyna został nabyty przez Państwa Bożenę i Janusza Bałkotów, którzy zorganizowali tu Muzeum Młynarstwa i Wsi, zlokalizowane na 4 kondygnacjach i 1100 m2 powierzchni. W ramach stałej ekspozycji prezentowane są m.in. unikatowe maszyny pochodzące z XIX w., a jej uzupełnieniem jest wystawa plenerowa. Wokół budynku Muzeum można oglądać liczne urządzenia i maszyny służące do uprawy ziemi, czyszczenia i młócenia zboża oraz mielenia ziarna. Na terenie Muzeum funkcjonuje również kawiarnia i restauracja, w której można zjeść dania regionalne, takie jak hreczanyki czy kisełycia. W odrębnym budynku organizowane są warsztaty pieczenia chleba, na których można sobie samodzielnie przygotować i upiec np. tradycyjne proziaki czy kapuśniaczki.