Wieża widokowa na Cergowej

Cergowa to zalesiony szczyt o wysokości 716 m n.p.m, której charakterystyczna sylwetka, wznosząca się nad Duklą, stała się symbolem całego Beskidu Dukielskiego. Wzniesienie wieńczą aż trzy wierzchołki (716 m n.p.m., 683 m n.p.m., 681 m n.p.m.), na najwyższym z nich stoi żelazny krzyż oraz wieża widokowa. Została ona oddana do użytku w październiku 2018 r. Jest to budowla czterokondygnacyjna, mierząca niemal 22 metry wysokości, wyglądem  nawiązuje do wież wiertniczych typu kanadyjskiego, charakterystycznych dla krajobrazu okolicy w czasach boomu naftowego na przełomie XIX i XX w. Rozpościera się z niej panorama na Beskid Niski, Pogórze Karpackie, pasma Karpat po stronie słowackiej a nawet Tatry.

Warto wspomnieć, że w masywie Cergowej znajduje się około 10 jaskiń szczelinowych, zaś jej północna część skrywa leśny Rezerwat Tysiąclecia na Cergowej Górze, który chroni naturalne lasy mieszane oraz ponad 100 okazów cisa pospolitego.

Na Cergową można wyjść czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim biegnącym z Nowej Wsi k. Dukli w kierunku Iwonicza Zdroju oraz żółtym szlakiem z Dukli w kierunku Zawadki Rymanowskiej. Wybierając tę druga trasę napotkamy kolejną atrakcję - tzw. Złotą Studzienkę - miejsce, w którym wg legendy swoje pustelnicze życie zaczął św. Jan z Dukli.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...